Kousek světa Václava Macháně

“Obraz vzniká tichým pozorováním krajiny, vciťováním se, až dojde k jakémusi dialogu.
Teprve potom je čas myslet na obraz.” (Václav Macháň)

V prosinci minulého roku jsme v galerii pokřtili novou publikaci. Katalog Kousek světa Václava Macháně. Jeho obsah navazuje na výstavu Václav Macháň: Kousek světa, kterou jsme v galerii hostili na přelomu 2022 a 2023.

Vedle umělecko-historických textů, které vznikly na základě výzkumu bohatého archivního materiálu z pozůstalosti Václava Macháně, obsahuje katalog také rozhovor s paní Blankou Macháňovou, malířovou manželkou. Na základě jejích vzpomínek na manžela je možné si vytvořit jasnější představu nejen o povaze umělce, ale i o jeho tvůrčím životě. Z rozvoru se například dozvídáme, jak vypadal denní režim umělce:  „Pravidelně dopoledne odcházel do ateliéru, kde pracoval do oběda. Poté následovala pauza na jídlo, chvíle odpočinku a odpoledne, pokud ho nezaměstnala jiná důležitá práce, pokračoval v malování až do večera.

 

 

Václav Macháň při práci ve svém ateliéru v Chocni. Fotografie: Bernard Lesaing

 

 

Vizuální stránku katalogu definuje bohatý obrazový doprovod, který dokumentuje nejzásadnější umělcova díla.  Jádrem tvorby Václava Macháně byla krajinomalba a přestože podoba krajin na jeho obrazech podléhá zvláštním vnitřním zákonitostem, můžeme malíře vnímat jako výjimečně citlivého pozorovatele přírody.

Katalog Kousek světa Václava Macháně si můžete zakoupit v domě U Rytířů. 
Autory grafického zpracování publikace jsou manželé Lenka a Johny Bartoshek z kreativního studia wwworks.

Katalog Kousek světa Václava Macháně vyšel díky laskavé finanční podpoře Státního fondu kultury.