A A A

Rodiny

Každá výstava Městské galerie Litomyšl je koncipována tak, aby si ji mohli užít i celé rodiny. Pracovní listy a různé úkoly Vás inspirují, jak se také můžete dívat na umělecká díla. Aktivity jsou voleny tak, aby se do tvoření mohli zapojit rodiče i děti.

Městská galerie Litomyšl byla ohodnocena jako Místo přátelské rodině.

Děti do 18 let mají na výstavy vstup zdarma.

         

..............................................................................................................................................................................

ZAPLEŤ SE S UMĚNÍM

...sobotní výtvarné dílny v Městské galerii Litomyšl

Výtvarné dílny jsou určené pro děti i dospělé, jednotlivé techniky jsou vybrány tak, aby je zvládli malí účastníci a při tom byly zajímavé i pro dospělé. Na dílnách se nejen seznámíte s (ne)tradičními technikami, ale můžete si vyrobit originální dárky pro sebe a své blízké. Veškerý materiál pro tvoření je pro Vás připravený v galerii. Tak neváhejte, pojďte se aktivně ponořit do světa umění a prožít klidné tvůrčí sobotní dopoledne.

    

Cena dílny: 30 Kč                                                                                                                                                                                                                                                

VÁNOČNÍ PAPÍROVÉ TAŠKY – VÁLEČKOVÁNÍ

sobota, 15. prosince, 9:30 – 12:00

Do období blížících se Vánoc přispějeme i tematickou dílnou, při které si zhotovíme vlastní papírové tašky a krabičky. Připravte si seznam těch, kterým chcete pod stromečkem udělat radost, a každému z nich vyrobte pomocí malířských válečků, barev či razítek dárkovou krabičku na míru. A nezapomeneme ani na jmenovky na dárky.

 

Tvořivé dílny v roce 2019:

 

KACHLIČKOVÁNÍ

sobota, 2. března, 9.30 – 12.00

Jste zastánci jedinečnosti v zařizování svých interiérů? Co takhle vlastnoručně vyrobené kachličky? Otisky přírodnin a věcí kolem nás v keramické hlíně odlijete pomocí sádry a vzniklé reliéfy pak můžete navíc ještě kolorovat. A nejen to! Připraveny pro vás budou i tradiční kachličky, na které si pomocí speciálních barev namalujete motivy, které by nejvíce slušely vaší domácnosti.

 

LOUTKY

sobota, 18. května, 9.30 – 12.00

Vyrobte si miniaturní prstové loutky z plstěné látky a zahrajte si s nimi doma divadlo! A že vám to přijde příliš jednoduché? Odvážnější mohou vyzkoušet i druhou variantu pro kutily, z připravených dřívek a klacíků si pomocí vrtačky a motouzu sestavíte pohyblivou loutku. A to bude teprve divadlo!

 

VAZBA KNIH A LINORYT

sobota, 22. června, 9.30 – 12.00

Blíží se prázdniny, během nichž Vás čeká jistě plno zážitků! Přijďte si zhotovit vlastní knihu, do které si zapíšete vše, co neobyčejného se Vám za ty celé dva měsíce přihodí. Už teď si představujete prázdninový svět dobrodružství? Pomocí techniky linorytu si ho otiskněte na titulní stránku a třeba se vyplní!

 

MRAMOROVÁNÍ

sobota, 7. září, 9.30 – 12.00

Nejprve si vyzkoušíme jak mramorovat papír za pomoci pěny na holení a akvarelových barev. Ve chvíli se obyčejná čtvrtka promění v záložku nebo třeba obal na knihy. Efekt mramorování použijeme i na jiné materiály. Vyměníme pěnu za vodu, barvy za lak na nehty a hrnky, sklenice, kachličky se rázem stanou originálními uměleckými díly. Chcete si ozdobit svůj oblíbený jednobarevný hrnek? Přineste si ho s sebou!

 

LUMINOGRAFIE

sobota, 19. října, 9.30 – 12.00

Nebo také kresba světlem je známá spíše v digitální fotografii, kdy se při dlouhé expozici pohybuje se světelným zdrojem, jehož cesta je zachycena ve výsledné fotografii dlouhou linií. My si vyzkoušíme proces, který světlo využívá ve fotokomoře. Pomocí svíčky nebo zápalek osvítíme přes různé šablony fotografický papír a teprve po vyvolání uvidíme (téměř) neovlivnitelný výsledek výtvarného experimentu.

 

VÁNOČNÍ OZDOBY

sobota, 14. prosince, 9.30 – 12.00

Zkuste sladit štědrovečerní zátiší se stromkem a dárky do stejných barev. Vyrobte si vánoční ozdoby z papírů, které budou originální nejen svým tvarem, ale i vlastnoručním potiskem. Stejné vzory můžete použít i na balicí papír a udělat tak z vašich Vánoc jedno velké umělecké dílo.

 

Není-li uvedeno jinak, na dílny se nemusíte předem objednávat, při velkém počtu zájemců však budou mít přednost ti, kteří si dílnu předem zarezervují na emailu: vecerova@galerie.litomysl.cz, nebo telefonicky: 461 653 488.

Změna programu vyhrazena!

.......................................................................................................................................................................

VEČERY S GALERIÍ

Přijďte a nechte se opíjet uměním …plnými doušky.

Poslední čtvrtek v měsíci, v netradičním čase mezi 17.00–20.00, kdy město pomalu usíná a člověk svou cestu ještě nechce směřovat domů, kdy obchody i galerie jsou zavřené, ale kino či divadlo ještě nezačalo, můžete prožít u nás – ve Vaší galerii v domě U Rytířů. Ta pro Vás zůstává otevřená!…a pokaždé připraví něco speciálního.

    

Podvečery budou protkány doprovodnými programy, často i hudebního zaměření (začátek vždy v 17.30). Nic Vám ale nebrání v tom, jen tak si „plout“ mezi obrazy a čas si užívat jen dle Vaší vlastní představy. Třeba povídáním, nasloucháním, prostě bytím… s přáteli, i bez nich, neformálním pokračováním pracovní schůzky, během které se můžete zaposlouchat do příjemné hudby, zapojit se do programu k probíhající výstavě, nebo jen se sklenkou drobné občerstvení v bio kvalitě. V prostorách galerie či na jejím dvorečku tak můžete vnímat umění všemi svými smysly.

 

PROGRAM 2018:

 

čtvrtek, 27. prosince, 17:30 – 20:00 

výstava: Já jsem… Zdeněk Nejedlý

Se Zdeňkem Nejedlým, jakožto ministrem školství, se setkáme ve filmu Jiřího Menzela Skřivánci na niti (1969), jenž byl pro svou neskrývanou kritiku tehdejšího režimu po dobu více než 20 let zakázán.

 

PROGRAM 2019:

 

čtvrtek, 31. ledna, 16:00 (Městská knihovna Litomyšl) poté dům U Rytířů do 20:00

výstava: Já jsem…Zdeněk Nejedlý

Po přednášce Dvě tváře Zdeňka Nejedlého podané českým historikem Petrem Čornejem, která proběhne v Městské knihovně Litomyšl od 16:00 nesměřujte své kroky domů, ale pokračujte v poznání osobnosti litomyšlského rodáka o něco blíže a to cestou na výstavu, kde budou interpretace dvou tváří Nejedlého pokračovat.

 

čtvrtek, 28. února, 17:30 - 20:00

výstava: Šmilauerové – malíři čtyř generací

Litomyšl a její podobu zachycoval ve své tvorbě František Šmilauer, ústecký rodák, absolvent litomyšlského gymnázia a pražské akademie výtvarných umění. Jeho výtvarný talent zdědil i jeho syn, vnuk i pravnuk. S životními osudy rodiny Šmilauerových vás seznámí autoři výstavy Zuzana Tomanová a Stanislav Vosyka.

 

čtvrtek, 28. března, 17:30 - 20:00

výstava: Šmilauerové – malíři čtyř generací

Autorské představení Kristýny Duškové zpracovává téma čtyř generací výtvarníků. Rod Šmilauerových bude inspirací pro premiéru a zároveň derniéru realizovanou studenty pedagogické školy, tedy jen jednou a pouze pro tento večer!

 

čtvrtek, 25. dubna, 17:30 - 20:00

výstava: Zdenka Olivová - Ohlédnutí

Jedna z nejvýznamnějších českých violoncellistek – Dorota Barová hostující v kapele Anety Langerové, je známá i jako členka dua Tara Fuki nebo Kuzmich Orchestra. U nás představí svůj sólový projekt, ve kterém nejenom hraje, ale i zpívá své autorské písně.

 

čtvrtek, 30. května, 17:30 - 20:00

výstava: Zdenka Olivová - Ohlédnutí

Zdenka Olivová, mnohovrstevnatá výtvarnice experimentující s řadou výtvarných materiálů, věnuje celý večer všem milovníkům kreativity. Představí nám nejen svá vystavená díla, ale podělí se i o své tvůrčí zkušenosti v improvizovaném ateliéru, ve který se galerie pro ten okamžik promění.

 

čtvrtek, 27. června, 17:30 - 20:00

výstava: Mánie Josefa Portmana

Paní Vilma Hubáčková je nejenom jednou z kurátorů výstavy Josefa Portmana, ale také významnou teoretičkou současného umění a spoluautorkou monografie Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliomanie (2018). A bude to právě ona, kdo Vás obeznámí se všemi souvislostmi a novými poznatky na aktuální výstavě.

 

čtvrtek, 25. července, 17:30 - 20:00

výstava: Mánie Josefa Portmana

Dnes neodejdete s prázdnou! Tiskařská dílna Vás nenechá nečinně přihlížet tiskům Josefa Portmana. Litery před Vámi začnou tvořit slova a věty, grafické listy budou jejich ilustracemi a ani se nenadáte a pomocí japonské vazby se před Vámi objeví vlastní kniha!

 

čtvrtek, 29. srpna, 17:30 - 20:00

výstava: Mánie Josefa Portmana

Máte-li rádi housle, didgeridoo, bansuri flétnu, perkuse a řecké bouzouki – tak je tento večer určený právě pro Vás! A co teprve, když se všech nástrojů zhostí jeden člověk? Světoběžník a multi-instrumentalista, jemuž se cestování a hudba staly životní mízou – Vojta violinist.

 

čtvrtek, 26. září, 17:30 - 20:00

výstava: Výtvarná Litomyšl ´19

Poznejte stálice litomyšlského salonu, ale i nové tváře na komentované prohlídce s vystavujícími autory! Inspirujte se jejich nápady, technikami a pojďte tvořit vlastní dílo i vy – vše je pro vás připraveno.

 

čtvrtek, 31. října, 17:30 - 20:00

výstava: Výtvarná Litomyšl ´19

Dechberoucí hlas mladé zpěvačky Viktorie Černíkové, jejíž talent byl uznáván v průběhu loňského ročníku SuperStar, rozkvétá ve spojení s anglickými texty a doprovodu akustické kytary v křehký sen, u kterého se bojíte jenom pohnout, abyste se neprobudili.

 

čtvrtek, 28. listopadu, 17:30 - 20:00

výstava: Litomyšl, Litomyšl, Litomyšl!

Advent klepe na dveře a my je už s nedočkavostí otevíráme o něco dříve. Propojíme výjimečnou atmosféru večera s galerií spolu se zahájením pátého ročníku tradiční vánoční instalace. Nečekejte vánoční shon, ale dobrou společnost v obklopení umění, vína a občerstvení v BIO domácí kvalitě.

 

čtvrtek, 26. prosince, 17:30 - 20:00

výstava: Litomyšl, Litomyšl, Litomyšl!

Ulice zaplněné měšťany, kočáry prohánějící se náměstím – to jsou romantické představy o tom, jaká byla Litomyšl v 19. století. Posaďte se a vychutnejte si je zfilmované režisérem Václavem Krškou ve snímku Mladá léta, který se nechal inspirovat pobytem mladého spisovatele Aloise Jiráska v našem městě, podle kterého se náš dům, původně U Zlatých trub, jmenuje U Rytířů.

 

Změna programu vyhrazena!

..............................................................................................................................................................................

PROCHÁZKY (S) MĚSTEM

…aneb dovolte architektuře Vašeho města, aby se Vám stala průvodcem.

Čtvrtý ročník procházek Vás opět zavede za architektonicky zajímavými stavbami Vašeho města. Nečekejte však nudnou přednášku o architektuře, naopak se těšte na zajímavou a příjemnou procházku s povídáním, která Vám poodhalí mnohé o místech, jež běžně míjíte. Nabídneme Vám možnost hlubšího poznání významu a krásy staveb (v průřezu celých dějin), kterými se Litomyšl pyšní.  Budeme rádi, když se i Vy zapojíte do povídání o navštěvovaných místech a svými vzpomínkami nás doplníte.                                                                                                                                        Dříve než se dostaneme k samotným domům, zaměříme se vždy na historický a urbanistický vývoj konkrétní lokality. Přesto je naším cílem udržet trasy vycházek kompaktní, aby vyhovovaly i návštěvníkům vyššího věku. Vždy se budeme snažit navštívit vybrané interiéry, jež obvykle nejsou veřejnosti přístupné, či vyhlídky poskytující netradiční pohledy na město.

 

ZDARMA

délka: 2 hodiny

bez objednávání

29. března

LITOMYŠL VOLNOČASOVÁ

Sraz: v 16:00 před budovou Lidového domu (Bělidla 392)

První letošní procházku věnujeme dvěma zajímavým budovám sloužícím volnočasovým aktivitám Litomyšlanů. Nejprve navštívíme Lidový dům (1921–1922), víceúčelovou budovu pro potřeby katolicky orientovaných organizací, která byla postavena i díky finančnímu přispění papeže. Poté zamíříme k nedalekému kinu Sokol (1975–1978), jedné z mála relativně autenticky dochovaných staveb z éry tzv. normalizace ve městě. Upozorníme na kvalitní designové prvky v interiéru, ale připomeneme také úplné počátky budovy z 20. let 20. století.

26. dubna

LITOMYŠL ŠKOLSKÁ II

Sraz: v 16:00 na terasách pod Regionálním muzeem

V dubnu navážeme na předešlé ročníky tématem vzdělávání a školství. Navštívíme tři objekty, v nichž se v průběhu času vystřídalo několik typů škol i jiných institucí, a tak musely projít řadou stavebních úprav. Zastavíme se u Školamyšle (kdysi sídla např. zemské průmyslové školy) v ulici Boženy Němcové, u nedalekého Regionálního muzea (starého gymnázia) a u základní školy (mj. někdejší reálky či muzea) v Zámecké ulici, kde si navíc povšimneme sochy Zdeňka Nejedlého.

31. května

LITOMYŠL ZDRAVOTNICKÁ

Sraz: v 16:00 u vstupu do areálu nemocnice (J. E. Purkyně 652)

Květnová procházka nás zavede do areálu litomyšlské nemocnice, který byl budován již od roku 1872. Zaměříme se nejen na architekturu vybraných pavilonů, ale i na umělecká díla, která prostor zvelebují – např. sochy Františka Jandy Boj člověka s přírodou a dvouocasý lev. Ve druhé části procházky zavítáme do Dukelské ulice za vilami, které si zde nechali vystavět litomyšlští zdravotníci – primář Jaroslav Krinke (1939–1940) a lékař František Jindra (1938–1939).

21. června

LITOMYŠL – BYDLENÍ IV

​Sraz: v 16:00 před budovou sokolovny (Moravská 628)

V pořadí již čtvrtá procházka na téma bydlení bude směřovat do tzv. Fügnerovy čtvrti s převážně soukromou domovní zástavbou, která se sice začala rozvíjet ještě před první světovou válkou péčí Družstva pro stavbu dělnických domků, největší stavební rozmach však prožila ve druhé polovině 20. století. Procházku zakončíme až na samé hranici s obcí Benátky, v tzv. vile Grácie – ojedinělé „příměstské“ rezidenci vystavěné místním stavitelem Josefem Kremlem v roce 1902.

20. září

LITOMYŠL PIETNÍ III

Sraz: v 16:00 před plastikou lva v dolní části zámeckého parku

Ani v letošním ročníku procházek nebudou chybět sepulkrální památky. Tentokrát se pan Oldřich Pakosta bude věnovat především objektům vztahujícím se k válečným událostem, a to nejen na území hřbitova u kostela sv. Anny, nýbrž i ve městě. Procházka začne u plastiky lva v dolní části zámeckého parku a dále bude pokračovat přes kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže, pomník padlým před sokolovnou až k vojenskému hřbitovu na Černé hoře při strakovské silnici.

4. října

LITOMYŠL ROZLOMENÁ

Sraz: v 16:00 před prodejnou BILLA (Mařákova 1198)

Nová výstavba z druhé poloviny 20. století přinesla starobylé Litomyšli hned několik bolestivých ran. Umělé zprůmyslnění oblasti a také sílící automobilová doprava si totiž vynutily zbudování rozsáhlých sídlišť, naddimenzovaného autobusového nádraží a silničního průtahu, který rozetnul město na dvě poloviny. Právě tomuto tématu se budeme věnovat při poslední procházce; připomeneme i původní vzhled předměstí Bělidla, které kvůli zmíněným zásahům téměř zcela zaniklo.

 

Změna programu vyhrazena!

Městská galerie Litomyšl nabízí další programy

Školy

Dospělí

Děti v galerii

Privátní prohlídky

facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Pro arte HRG tiskárna Galerie Kodl Ministerstvo kultury