A A A

Rodiny

Každá výstava Městské galerie Litomyšl je koncipována tak, aby si ji mohli užít i celé rodiny. Pracovní listy a různé úkoly Vás inspirují, jak se také můžete dívat na umělecká díla. Aktivity jsou voleny tak, aby se do tvoření mohli zapojit rodiče i děti.

Městská galerie Litomyšl byla ohodnocena jako Místo přátelské rodině.

Děti do 18 let mají na výstavy vstup zdarma.

         

..............................................................................................................................................................................

ZAPLEŤ SE S UMĚNÍM

...sobotní výtvarné dílny v Městské galerii Litomyšl

Výtvarné dílny jsou určené pro děti i dospělé, jednotlivé techniky jsou vybrány tak, aby je zvládli malí účastníci a při tom byly zajímavé i pro dospělé. Na dílnách se nejen seznámíte s (ne)tradičními technikami, ale můžete si vyrobit originální dárky pro sebe a své blízké. Veškerý materiál pro tvoření je pro Vás připravený v galerii. Tak neváhejte, pojďte se aktivně ponořit do světa umění a prožít klidné tvůrčí sobotní dopoledne.

Cena dílny: 30 Kč                                                                                                                                                                 

ILUSTRACE

sobota, 27. leden, 9:30 – 12:00

Umění doprovodit text obrazem může být pro někoho těžkým úkolem, ale pod vedením ilustrátorky Olgy Yakubovskaya to zvládne každý.  Společně si vytvoříte vlastní ilustraci akvarelem, například ke své oblíbené říkance, básničce nebo citátům, které si můžete přinést s sebou. Domů si pak odnesete vlastnoručně vyrobenou knížečku o několika stránkách plných Vašich ilustrací.

MOZAIKA

sobota, 21. dubna, 9:30 – 12:00

Složit množství drobných barevných střípků vedle sebe tak, aby vznikl obraz, není zrovna jednoduché. Španělský umělec Antoni Gaudí dokázal tímto způsobem vyzdobit celý park v Barceloně. Nám bude stačit menší plocha. Pomocí fragmentů přírodnin, kousků kachliček i sklíček. Jaký podklad rozzáříte, je už na Vás, může to být skleněný tácek, destička, sklenice od zavařeniny apod.

CLICHÉ VERRE

sobota, 23. června, 9:30 – 12:00

Technikou na pomezí fotografie a grafiky, se kterou mimo jiné experimentoval i malíř Bohuslav Reynek, vytvoříme vlastní umělecké dílo. Kouřem zčernalé sklíčko použijeme jako plochu pro vlastní kresbu, kterou vyškrabeme například špejlí. Přes zvětšovací přístroj poté přeneseme obraz na fotopapír a nakonec vyvoláme ve fotolázni černobílý výsledek. Kouzlo? Ne, umění!

MALBA NA SKLO

sobota, 25. srpna, 9:30 – 12:00

Pomocí barev na sklo dáme obyčejným věcem neobyčejnou tvář. Láhev, sklenici nebo jiný skleněný předmět můžete během chvíle proměnit několika tahy štětcem v originální vázu, svícen či jiný interiérový doplněk, který může sloužit i jako originální dárek pro Vaše blízké.

STRUKÁŽ

sobota, 20. října, 9:30 – 12:00

Že jste o této technice ještě neslyšeli? Nevadí, my Vám ji rádi představíme. Rozmanitými předměty namočenými v ustalovači si obtiskneme či namalujeme obraz na plochu fotopapíru. Na výsledek, který je vždy nepředvídatelný, si počkáme až po jeho vyjmutí z lázně fotografické vývojky. Touto fotografickou technikou se nedá nikdy podruhé zopakovat identické dílo, vše je vždy souhrou Vašeho nápadu a náhody.                                                                                

VÁNOČNÍ PAPÍROVÉ TAŠKY – VÁLEČKOVÁNÍ

sobota, 15. prosince, 9:30 – 12:00

Do období blížících se Vánoc přispějeme i tematickou dílnou, při které si zhotovíme vlastní papírové tašky a krabičky. Připravte si seznam těch, kterým chcete pod stromečkem udělat radost, a každému z nich vyrobte pomocí malířských válečků, barev či razítek dárkovou krabičku na míru. A nezapomeneme ani na jmenovky na dárky.

 

Není-li uvedeno jinak, na dílny se nemusíte předem objednávat, při velkém počtu zájemců však budou mít přednost ti, kteří si dílnu předem zarezervují na emailu: tomanova@galerie.litomysl.cz, nebo telefonicky: 461 653 488.

Změna programu vyhrazena!

.......................................................................................................................................................................

VEČERY S GALERIÍ

Přijďte a nechte se opíjet uměním …plnými doušky.

Poslední čtvrtek v měsíci, v netradičním čase mezi 17.00–20.00, kdy město pomalu usíná a člověk svou cestu ještě nechce směřovat domů, kdy obchody i galerie jsou zavřené, ale kino či divadlo ještě nezačalo, můžete prožít u nás – ve Vaší galerii v domě U Rytířů. Ta pro Vás zůstává otevřená!…a pokaždé připraví něco speciálního.

Podvečery budou protkány doprovodnými programy, často i hudebního zaměření (začátek vždy v 17.30). Nic Vám ale nebrání v tom, jen tak si „plout“ mezi obrazy a čas si užívat jen dle Vaší vlastní představy. Třeba povídáním, nasloucháním, prostě bytím… s přáteli, i bez nich, neformálním pokračováním pracovní schůzky, během které se můžete zaposlouchat do příjemné hudby, zapojit se do programu k probíhající výstavě, nebo jen se sklenkou drobné občerstvení v bio kvalitě. V prostorách galerie či na jejím dvorečku tak můžete vnímat umění všemi svými smysly.

PROGRAM:

čtvrtek, 25. ledna, 17:30 – 20:00                   

výstava: Dí­la darem / Významní mecenáši obrazové galerie města – Rodina Albertova/

Výstava s podtitulem: Významní mecenáši obrazové galerie města odkrývá příběh daru prvního a opravdu velkorysého. Který obraz je tím úplně prvním? Proč se k tomu rodina rozhodla a jak to celé opravdu bylo? O tom a mnohém dalším Vám bude vyprávět autorka výstavy Zuzana Tomanová. 

čtvrtek, 22. února, 17:30 – 20:00 

výstava: Vladimír Vích – Litomyšl, moje město

Buďto jazz, anebo grafika – dilema, které litomyšlský malíř uzavřel volbou směrem k výtvarnému umění. Díky tomu zaznamenává mimo jiné poezii našeho města v nespočtu svých děl, která nám přiblíží sám autor v doprovodu štětce, barev a malířského stojanu.

čtvrtek, 29. března, 17:30 – 20:00 

výstava: Vladimír Vích – Litomyšl, moje město

Litomyšl se Vladimíru Víchovi stala životní láskou. Prožil s ní téměř 90 let. Nejen jeho okouzlovala její poetika a zákoutí, jak tento večer doloží krátké filmy, vznikající v průběhu téměř celého století.

čtvrtek, 26. dubna, 17:30 – 20:00 

výstava: Bedřiška Uždilová – Obrazy

Studium na pardubické konzervatoři a pobyt ve Francii spojil Marii Jovbak Kopeckou, klavírní sólistku, a Radku Hudečkovou Rubešovou, zpěvačku z Chanson Trio Coucou, v duo. Po dlouhé odmlce se tento den se šansony od Jacquese Brela, Edith Piaf, Hany Hegerové nebo Serge Lama znovu společně vrací na podium.

čtvrtek, 31. května, 17:30 – 20:00 

výstava: Bedřiška Uždilová – Obrazy

Už ve svých devíti letech uspěla v mezinárodní výtvarné soutěži v Itálii. Studovala malbu v Praze, Perugii a v Paříži, absolvovala řadu českých i mezinárodních výstav – a tento večer tu bude s námi, aby představila svá díla, barvitě otiskující lidské osudy a krajinu blízkou jejímu srdci.

čtvrtek, 28. června, 17:30 – 20:00 

výstava: Jaroslav Brychta – Kdo křehkost k pohybu probudil

Inspirujte sebe i své děti vyprávěním o významném sklářském výtvarníkovi, který dokázal vdechnout do čirého materiálu život. Poznejte muže, který stál za vznikem Železnobrodské sklářské školy, s autorkou výstavy Zuzanou Tomanovou a nakonec si odneste z galerie vlastní figurku – třeba po vzoru Jaroslava Brychty.

čtvrtek, 26. července,17:30 – 20:00 

výstava: Jaroslav Brychta – Kdo křehkost k pohybu probudil

Spojení jazzu a funku v podání saxofonu, kytary a cajonu Vám představí litomyšlská kapela Lucky Joke. Teprve v roce 2015 spojila pětice hudebníků své talenty, aby už po roce společného koncertování vydali své první album Living Proof.

čtvrtek, 30. srpna, 17:30 – 20:00 

výstava: Jaroslav Brychta – Kdo křehkost k pohybu probudil

Živelnost přírody spolu s její křehkostí jsou hlavními tématy textů pražského tria IMA TEVA. Inspirací jim je mytologie a legendy z celého světa, jejichž poselství, pomocí elektronických beatů, violoncella a klavíru, vkládají do svých skladeb.

čtvrtek, 27. září, 17:30 – 20:00 

výstava: Výtvarná Litomyšl ´18

Mladá kapela Unotrio si své diváky získává teprve krátký čas, zato velmi úspěšně. Svým osobitým podáním cover verzí skladeb skupin U2, Oasis, Lucie, Tatabojs aj., se trojici muzikantů daří oslovovat publikum všech generací.

čtvrtek, 25. října, 17:30 – 20:00 

výstava: Výtvarná Litomyšl ´18

Přijďte na večírek výtvarníků a proměňte galerii v interaktivní prostor prosycený uměním. Čeká Vás nejenom povídání o jejich současné tvorbě, ale i jam session výtvarna a hudby, při kterém můžete improvizovat jak s hudebním nástrojem, tak i se štětcem. Vše záleží jen na Vás.

čtvrtek, 29. listopadu, 17:30 – 20:00 

výstava: Já jsem… Zdeněk Nejedlý

Poznat litomyšlského rodáka, jehož rozporuplná osobnost je neuhasínajícím tématem nejen politických diskuzí, Vám umožní autoři výstavy.

čtvrtek, 27. prosince, 17:30 – 20:00 

výstava: Já jsem… Zdeněk Nejedlý

Se Zdeňkem Nejedlým, jakožto ministrem školství, se setkáme ve filmu Jiřího Menzela Skřivánci na niti (1969), jenž byl pro svou neskrývanou kritiku tehdejšího režimu po dobu více než 20 let zakázán.

 

Změna programu vyhrazena!

..............................................................................................................................................................................

PROCHÁZKY (S) MĚSTEM

…aneb dovolte architektuře Vašeho města, aby se Vám stala průvodcem.

Třetí ročník procházek Vás opět zavede za architektonicky zajímavými stavbami Vašeho města. Nečekejte však nudnou přednášku o architektuře, naopak se těšte na zajímavou a příjemnou procházku s povídáním, která Vám poodhalí mnohé o místech, jež běžně míjíte. Nabídneme Vám možnost hlubšího poznání významu a krásy staveb (v průřezu celých dějin), kterými se Litomyšl pyšní.  Budeme rádi, když se i Vy zapojíte do povídání o navštěvovaných místech a svými vzpomínkami nás doplníte.                                                                                                                                        Dříve než se dostaneme k samotným domům, zaměříme se vždy na historický a urbanistický vývoj konkrétní lokality. Přesto je naším cílem udržet trasy vycházek kompaktní, aby vyhovovaly i návštěvníkům vyššího věku. Vždy se budeme snažit navštívit vybrané interiéry, jež obvykle nejsou veřejnosti přístupné, či vyhlídky poskytující netradiční pohledy na město.

 

ZDARMA

délka: 2 hodiny

bez objednávání

 

pátek, 23. března

LITOMYŠL STAVITELŮ

Sraz: v 16.00 u památníku Zdeňka Kopala (Komenského nám. 1044)

Společně se vydáme po stopách významných litomyšlských stavitelů 1. poloviny 20. století. Představíme si klíčovou osobnost meziválečné doby Františka Vlacha, jehož dílem je například funkcionalistická Freyova vila (1932)​ či vila Jana a Jaroslava Vandasových (1941)​. Přiblížíme si osudy stavby evangelického kostela (1905, 1923) nebo secesní vily Otokara Karlíka, zv. Týnča (1906), které spojujeme s dalším místním stavitelem – Antonínem Bebou.

 

pátek, 20. dubna 

LITOMYŠL ÚŘEDNICKÁ

Sraz: v 16.00 před Domovem mládeže SZAT (T. G. Masaryka 650)

Geopolitický význam města, po roce 1850 centr​a správy i soudnictví celého okresu, zákonitě ovlivňoval míru a rozsah výstavby tzv. úředních budov – pošta (1858), okresní soud v Ropkově ulici (1865-7) či okresní úřad (1928). Z tohoto období si také neopomeneme představit dvě velkoryse pojaté peněžní instituce sídlící přímo na náměstí – občanskou záložnu od Antonína Ausobského (1929) a spořitelnu od Josefa Maříka (1926).  

 

pátek, 25. května

LITOMYŠL ZAHRADNÍ

Sraz: v 16.00 před Informačním centrem u zámku (Jiráskova 133)

Jednou z nejvýznamnějších realizací zahradní architektury v novodobé historii Litomyšle jsou nepochybně klášterní zahrady (2000). Jejich spoluautor, dnes již i městský zahradní architekt, Zdeněk Sendler nás seznámí nejen s průběhem jejich výstavby. Na konkrétních příkladech si přiblížíme význam zeleně v kontextu celého zámeckého návrší a neopomeneme ani dvojici zenových zahrádek v Mariánské ulici (Josef Pleskot 2011 a 2017).    

 

pátek, 22. června

LITOMYŠL INDUSTRIÁLNÍ

Sraz: v 16.00 před budovou vlakového nádraží  

Také průmyslové stavby tvoří důležitou součást našich stavebních dějin. Důkazem toho je železniční areál (1882), realizovaný choceňským stavitelem Antonínem Houdkem nebo některé budovy v okolí (továrna na obuv Lederer & Adler, Orion arena aj.). Zaměříme se při jejich prohlídce nejen na historii, u mnohých si představíme možnosti konverzí, které při citlivém architektonickém přístupu dokáží atmosféru industriálních objektů zajímavě rozvinout.

 

pátek, 21. září

BYDLENÍ V LITOMYŠLI III

Sraz: v 16.00 před budovou ČSOB (Havlíčkova 1118)

Od sedmdesátých let minulého století se ve čtvrti Zahájí rozvíjí výstavba rodinných domů a řadovek takřka bez přerušení. Zářijová procházka upozorní na ty nejzdařilejší z nich – jak z období normalizace (zejména ulice Jabloňová), tak z úplné současnosti (práce Aleše Buriana a Gustava Křivinky, Josefa Pleskota, Emila Slívy nebo Lukáše Zimandla).

 

pátek, 19. října

LITOMYŠL PIETNÍ II

Sraz: v 16.00 před kostelem sv. Anny na hřbitově (Prokešova ul.) 

Na závěr letošního cyklu se spolu s Oldřichem Pakostou, autorem publikace Litomyšlský hřbitov u kostela svaté Anny, podruhé vrátíme k tématu jeho knihy. Vývoj funerální architektury a plastiky 19. a 20. století si nastíníme u konkrétních příkladů prací Emila Kubíčka, Aloise Meteláka či Stanislava Suchardy. Kromě této starší vrstvy se dotkneme i současného výtvarného názoru (např. náhrobek Josefa Matičky od Olbrama Zoubka).

 

Změna programu vyhrazena!

Městská galerie Litomyšl nabízí další programy

Školy

Dospělí

Děti v galerii

Privátní prohlídky

facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Pro arte HRG tiskárna Galerie Kodl Ministerstvo kultury